Gyógytorna: miben segít a gyógytornász?

Gyógytorna - miben segít a gyógytornász?

A legjobb gyógytornász lelkiismeretes, jól végzi a munkáját. Úgy érzi magát az ember, mint akit kicseréltek egy 50 perces gyógytorna után. Mindenkinek csak ajánlani tudom. Sokan nem gondolnák, de nagyon sokszínű lehet egy-egy foglalkozás – eszközökkel, vagy eszközök nélkül. A fejlett izomzatú edzett sportolóknak is lehet újat tapasztalni – pld a mély izmok fejlesztése területén.

A fizioterapeutáknak sokféle páciensük van, többek között mozgássérült gyermekek, nők a terhesség alatt és a szülés után, sportolók, kórházi betegek, klinikák látogatói és a közösség tagjai.

Feladataik különböző felelősségeket foglalnak magukban, mint például:

  • A betegek segítése a balesetekből, betegségekből vagy sérülésekből való felépülésben.
  • Terápiás testmozgások szervezése.
  • Masszázsok nyújtása a fájdalom enyhítésére és a relaxáció elősegítésére.
  • Speciális technikák, például elektroterápia és ultrahang alkalmazása a kezeléshez.
  • Statisztikai adatok gyűjtése a fejlődés és az eredmények nyomon követése érdekében.
  • Jelentések írása a betegek értékelésének és fejlődésének dokumentálására.
  • Együttműködés az egészségügyi szakemberekkel, például orvosokkal és ápolókkal.
  • Oktatás és tanácsadás a testmozgással és mozgással kapcsolatban.
  • A fizioterápia területén elért legújabb fejlesztésekkel való naprakészség.

Ebben a szakmában ígéretes előrelépési lehetőségek vannak. Az gyógytornász szakágon belül van egy strukturált karrierút, amely lehetővé teszi az előrehaladást. Emellett a magánszektorban is gyakran kínálnak lehetőségeket a fejlődésre. A gyógytornászoknak lehetőségük van arra is, hogy bizonyos területekre specializálódjanak, vagy átmenjenek az oktatás, a kutatás vagy a vezetői szerepkörbe.

A McKenzie-terápia, más néven Mechanikai Diagnózis és Terápia (MDT) egy olyan kezelési módszer, amelynek célja a porckorongsérvhez kapcsolódó fájdalom csökkentése funkcionális tesztek és speciális mozgássorozatok segítségével. Az elsődleges cél az ízületi mozgástartomány javítása és annak lehetővé tétele, hogy a betegek fájdalom nélkül mozoghassanak, anélkül, hogy fájdalomcsillapító gyógyszerekre szorulnának.

Az új-zélandi fizioterapeuta, Robin McKenzie után elnevezett módszert eredetileg a porckorongsérv kezelésére fejlesztették ki, de azóta kiterjesztették a különböző akut és krónikus mozgásszervi állapotok kezelésére is. A nyak, a hát és az ágyéki régió skoliózisa, valamint krónikus és traumás térdízületi problémák, csípőprotézisek, bokasérülések, íngyulladás, valamint krónikus és traumás vállbetegségek esetén ajánlott.

A terápiás folyamat során alapos vizsgálatot végeznek speciális tesztlapok és funkcionális tesztek segítségével, majd mozgásminták alkalmazása következik a fájdalom enyhítése és a mozgástartomány növelése érdekében.